Debata na temat promocji nauk społecznych i humanistycznych

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie odbędzie się konferencja z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina „Po co promować nauki humanistyczne i społeczne?”, będąca częścią projektu „Humanistyka ma przyszłość”, realizowanego przez Akademię Ignatianum w Krakowie w ramach programu DIALOG.

Z wielu badań wynika, że nauki społeczne i humanistyczne postrzegane są w Polsce jako niepraktyczne, uprawiane w zamkniętym gronie naukowców, bez wpływu na życie codzienne jednostek i społeczności. To radykalna zmiana w stosunku do tradycji polskiej inteligencji poprzednich pokoleń, ale i w stosunku do obrazu własnego humanistów.

Postrzeganie humanistyki przez społeczeństwo ma kluczowe znaczenie, gdyż decyduje o wyborze ścieżki kariery najzdolniejszych absolwentów szkół średnich i wyższych. Stały dopływ najbardziej uzdolnionych maturzystów, a potem studentów, do instytucji prowadzących badania w dyscyplinach humanistycznych jest możliwy tylko wtedy, gdy nauki humanistyczne i społeczne będą postrzegane jako istotny składnik rozwoju zarówno nauki, jak i jej otoczenia społeczno-gospodarczego.

W kontekście dominujących stereotypów i przekazu płynącego z mediów wydaje się, że humanistyka nie obroni się sama, że potrzebuje promocji. Potrzebuje wyjaśniania, że tylko na podglebiu silnej edukacji humanistycznej możliwa jest kreatywność i innowacyjność w różnych dziedzinach życia społecznego, że po kierunkach humanistycznych możliwa jest kariera nie mniej satysfakcjonująca niż po kierunkach technicznych, że wreszcie nauki humanistyczne i społeczne dają społeczeństwu przynajmniej równie dużo, jak od niego otrzymują.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w sali 117 (I piętro) przy ul. Hożej 20. Wszelkie pytania i chęć wzięcia udziału w konferencji należy zgłaszać drogą elektroniczną do 19 kwietnia 2017 r., wysyłając imię i nazwisko uczestnika na adres: marcin.zwierzdzynski@ignatianum.edu.pl.

Tagi: Humanistyka, Dialog, Jarosław Gowin

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików