Prof. Szumowski wręczył dyplomy stypendystom Programu Fulbrighta

środa, 14 czerwca 2017

– Staramy się przekształcić polskie uczelnie i sferę nauki w środowisko przyjazne innowacyjności. Miejsce, w którym międzynarodowe zespoły badawcze mogą zdobywać doświadczenie, wysokie kompetencje i wnosić istotny wkład w naukę o zasięgu globalnym – powiedział prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas wręczania dyplomów stypendystom Programu Fulbrighta.

Program Fulbrighta, jeden z największych międzynarodowych programów wymiany naukowej na świecie, działa w Polsce od 1959 roku – w tym czasie skorzystało z niego ok. 4000 stypendystów. Program wymiany to nie tylko wyjazdy na amerykańskie uczelnie, ale i przyjazdy obcokrajowców na polskie uniwersytety.

42 amerykańskich stypendystów w Polsce

W tym roku akademickim 42 amerykańskich stypendystów pobierało nauki w murach polskich uczelni, prowadziło w nich zajęcia dydaktyczne i badania naukowe. Wśród nich znalazło się siedemnastu English Teaching Assistants (ETA), ośmiu profesorów, szesnastu studentów i jeden laureat nagrody Fulbright Schumann.

Stypendium w ramach ETA przeznaczone jest dla studentów lub absolwentów amerykańskich szkół wyższych na prowadzenie zajęć z języka angielskiego oraz doradztwo edukacyjne w uczelniach, instytutach badawczych i innych jednostkach oświatowych. Nagrody Fulbright Schumann dedykowane są studentom, doktorantom, naukowcom i pracownikom administracji publicznej, których zainteresowania badawcze koncentrują się na stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

Przez ostatni rok cudzoziemcy pracowali m.in. w Łódzkiej Szkole Filmowej, Uniwersytecie Białostockim, Politechnice Koszalińskiej czy na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Więcej informacji o programie znajduje się tutaj.

Tagi: Łukasz Szumowski, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, współpraca międzynarodowa, Współpraca polsko-amerykańska

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików