Polskie innowacje na Hannover Messe

środa, 12 kwietnia 2017

Już za nieco ponad tydzień rozpoczną się w niemieckim Hanowerze największe targi przemysłowe i innowacyjne na świecie. Polska jako państwo partnerskie Hannover Messe 2017 będzie najbardziej widocznym uczestnikiem imprezy.

Zagraniczni partnerzy, inwestorzy i dziennikarze – targi u naszego zachodniego sąsiada to okazja do nawiązania międzynarodowych kontaktów biznesowych oraz promocji dokonań polskich naukowców i przedsiębiorców za granicą. Na trzech stoiskach Polska zaprezentuje innowacyjne produkty i najnowsze technologie. Wśród wystawców znajdą się – oprócz przedsiębiorców i start-upowców – uczelnie, instytuty badawcze oraz studenci.

Smart means Poland

Za polską obecność na targach odpowiadają Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, a także podległe im agencje. Pierwszego dnia podczas uroczystej ceremonii otwarcia targów nastąpi prezentacja naszego kraju, a dzień później otwarcie stoiska narodowego.

Hasło promujące polską obecność w Hanowerze brzmi: Smart means Poland. Polska jako marka rozpoznawana w świecie ma być kojarzona z inteligentnymi technologiami, które zrewolucjonizują naszą gospodarkę. – Rodzime technologie, instytuty i wynalazcy. To jest taka mikstura, której siła wybuchowa będzie niosła polską gospodarkę do góry i którą musimy się pochwalić na targach – powiedział pod koniec marca w Ministerstwie Rozwoju wiceminister nauki Piotr Dardziński na konferencji poświęconej polskiej obecności na Hannover Messe.

Wysokie technologie z polskich uniwersytetów

Organizatorzy zapowiadają, że w ciągu czterech dni targi odwiedzi ok. 250 tys. osób – te zaś będą miały okazję obejrzeć 6500 wystawców. Wśród polskich stoisk z technologiami znajdą się m.in.:

  • B-Droid – robot do zapylania roślin

maszyna do automatycznego zapylania roślin na polu

Autonomiczne urządzenie znajdujące kwiaty, ustalające ich pozycję w trójwymiarowej przestrzeni, które zbiera pyłek na specjalnie skonstruowaną miotełkę i przenosi go na inne kwiaty tego samego gatunku. Docelowo produkt będzie mógł być wykorzystywany w sadownictwie oraz znajdzie szerokie zastosowanie w uprawie szklarniowej oraz polowej. W oparciu o tę platformę zostanie również zbudowane urządzenie do precyzyjnego aplikowania środków ochrony roślin. B-Droid to efekt pracy naukowców Politechniki Warszawskiej. 

  • Tramwaj indywidualny

trzy rzuty tramwaju indywidualnego

To pojazd elektryczny, działający w oparciu o system PRT składający się z 4-5 osobowych pojazdów autonomicznych i poruszający się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystający z toru "wirtualnego" na jezdni. System działa  door to door, a zatem między przystankiem początkowym a końcowym nie ma przystanków pośrednich. Tramwaj powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. 

  • Mikrorobot-mikrorobak

mikrorobot na palcu

15 milimetrowy mikrorobot – naśladuje sposób poruszania się gąsienicy. Jest napędzany i kontrolowany za pomocą światła. Poza zdolnością przesuwania się po płaskim podłożu oraz wspinania się po nachyleniach mikrorobot jest w stanie przesuwać ładunki o wadze aż dziesięciokrotnie wyższej niż własna. Monolityczny robot powstał na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy użyciu inteligentnych materiałów nowej generacji.

  • Robot Photon

biały mały robot na biurku pośród kolorowych klocków

Robot edukacyjny, który pomaga dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. Robot komunikuje się z dziećmi poprzez aplikację mobilną.

Więcej informacji o stoisku SciTech Poland znajduje się pod tym linkiem.

Tagi: Piotr Dardziński, Targi, innowacje, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, współpraca międzynarodowa, Współpraca polsko-niemiecka

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików