Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w nowej formule

czwartek, 11 grudnia 2014

Dalszy kierunek rozwoju humanistyki oraz zmiany zasad udziału w konkursach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) były tematem dzisiejszego posiedzenia Rady NPRH. W spotkaniu w siedzibie resortu nauki wzięła udział minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Dziękuję za pracę nad nową koncepcją Programu. Ten program jest ważny dla środowiska polskich humanistów i ma wyjątkowy charakter, który chcielibyśmy zachować – zwróciła się do członków Rady minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska zapewniła o poparciu dla kluczowych celów i propozycji zmian, które przedstawiła nowa Rada NPRH. W planach jest m.in. wprowadzenie do programu trzech nowych modułów. Zastąpiłyby one dotychczasowe ścieżki, w ramach których humaniści ubiegali się o granty. – Akceptujemy nową koncepcję Rady. Im wyraźniej określone cele i charakter programu, tym łatwiejsze będzie późniejsze wyłanianie zwycięskich projektów – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki zaznaczyła przy tym potrzebę doprecyzowania pojęcia prac o „fundamentalnym” znaczeniu dla humanistyki. Ostateczny kształt komunikatu wprowadzającego zmianę zasad działania konkursów w NPRH zostanie wypracowany po konsultacjach prawnych.

Minister nauki na dzisiejszym posiedzeniu Rady NPRH zapowiedziała, że budżet programu w nowej edycji wyniesie ok. 80 mln zł i będzie porównywalny do poprzednich lat.


Narodowy Program Rozwoju Humanistyki został ustanowiony 5 listopada 2010 roku. W jego ramach przyznano humanistom na badania już blisko 280 mln zł. W latach 2011-2013 w każdym z modułów spośród ponad 2000 nadesłanych projektów zostało wyróżnionych 605. W trzeciej edycji konkursów NPRH resort nauki przeznaczył kolejne 80 mln zł na rozwój badań humanistycznych o zasadniczym znaczeniu dla zachowania polskiej tożsamości narodowej.

Wiceminister Daria Nałęcz i minister Lena Kolarska-Bobińska na posiedzeniu Rady NPRH

zobacz pełną galerię

Tagi: NPRH, Rada NPRH

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików