Gowin podczas inauguracji roku akademickiego: Wprowadźmy okręt nauki polskiej na szerokie wody

czwartek, 5 października 2017

Premier Jarosław Gowin oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczyć będą w ok. 100 inauguracjach roku akademickiego 2017/2018. Udział przedstawicieli resortu w uroczystościach połączony będzie z zaprezentowaniem wspólnotom akademickim projektu ustawy o szkolnictwie wyższym – Konstytucji dla Nauki.

– W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Jestem dumny, że polska nauka i szkolnictwo wyższe uczci tak wspaniały jubileusz w swoim najlepszym stylu – wprowadzając reformę, która da Polsce i Polakom potężny impuls do dalszego rozwoju. Zatem – do dzieła! Niech nowy rok akademicki będzie czasem wyprowadzania okrętu nauki polskiej na szerokie wody, ku nowym horyzontom – te słowa skierował premier Jarosław Gowin do studentów i pracowników uczelni z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

Blisko sto inauguracji

Początek października to czas inauguracji roku akademickiego w szkołach wyższych. W uroczystościach tych wezmą również udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceministrowie nauki odwiedzą blisko sto uczelni na terenie całego kraju.  Przedstawiciele resortu szkolnictwa wyższego razem ze wspólnotami akademickimi  zaintonują „Gaudeamus igitur…” na uczelniach technicznych, zawodowych, ogólnoakademickich i specjalistycznych.

Konstytucja dla Nauki – nowa nadzieja dla szkolnictwa wyższego

Nadchodzący rok akademicki jest wyjątkowy dla przyszłości polskiej nauki i systemu kształcenia: to właśnie w nim konstytuuje się nowa, wyczekiwana ustawa o szkolnictwie wyższym, wchodząca w okres konsultacji społecznych. W czasie inauguracji zgromadzonym studentom i pracownikom uczelni przedstawione zostaną założenia Konstytucji dla Nauki, stworzone podczas konferencji programowych Narodowego Kongresu Nauki oraz intensywnych debat ze środowiskami akademickimi z ośrodków całej Polski. Tak szeroki przekrój odwiedzanych uczelni także nie jest przypadkowy: planowane zmiany obejmą każdy rodzaj szkół wyższych, dając im szansę na lepszą realizację swojej misji. 

Konstytucja dla Nauki

Konstytucja dla Nauki

Odnośniki

Tagi: Jarosław Gowin, inauguracja, Konstytucja Dla Nauki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików